Komfortowa praca: narzędzia i akcesoria poprawiające wygodę

Komfortowa praca: narzędzia i akcesoria poprawiające wygodę

Praca w domu nie jest zajęciem dobrym dla wszystkich, ale w obecnych czasach wybiera ją coraz więcej osób. A wiele z nich robi to po raz pierwszy. Jeśli Twoje domowe biuro nie jest skonfigurowane tak, jak chcesz, Twój komputer domowy wykorzystywany był tylko do grania w gry hazardowe z oferty Ice Casino lub zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby praca w domu była bardziej komfortowa i wydajna, opracowany przez nas dzisiaj przewodnik może Ci pomóc.

Oto wszystko, czego potrzebujesz, aby Twoje doświadczenia z pracy w domu były jak najlepsze. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego komfort pracy w domu jest tak ważny?

Na co zwracasz uwagę, wsiadając po raz pierwszy do nieznanego Ci samochodu, aby zacząć nim jeździć? Najpierw ustawiasz fotel kierowcy tak, abyś był w stanie bez problemu sięgnąć do pedałów i dobrze obserwować drogę przed sobą oraz oczywiście czuć się w pełni komfortowo za kierownicą. Regulujesz lusterka, aby upewnić się, że masz dobrą widoczność tego, co dzieje się za pojazdem. Poza tym przeważająca większość samochodów umożliwi Ci również dostosowanie pozycji zagłówka i ustawienia pasa bezpieczeństwa na Twoim ramieniu. Te opcje regulacji sprawiają, że Twoja jazda będzie bardziej bezpieczna i wygodna. Gdy pracujesz w zaciszu swojego domu, powinieneś także wprowadzić podobne zmiany.

Jeśli dopiero zaczynasz pracować w domu, możesz skonfigurować swoje miejsce pracy tak, aby było bezpieczne i wygodne dzięki zaledwie kilku wskazówkom poprawiającym komfort i ergonomię pracy. Takie postępowanie zmniejsza ryzyko kontuzji i zwiększa wydajność, a wszystko to pomaga zachować produktywność i koncentrację.

Szybki internet i dobre narzędzie do tworzenia kopii zapasowych

Podstawą chyba każdego pracownika pracującego w domu jest dobre połączenie internetowe. Bez niego niewiele osób może mieć nadzieję na sprawne ukończenie swojej pracy, a każde połączenie z dowolnymi narzędziami lub usługami sieciowymi może być przyczyną narastającej stopniowo frustracji. Niezależnie od tego, czy pracujesz już w domu, czy wkrótce zaczniesz, upewnij się, że zapewniłeś sobie dobre połączenie internetowe. Nie musi być to najwyższa przepustowość na rynku — ważne są przede wszystkim bezawaryjność, czyli po prostu brak przerw w łączności z Internetem.

A jeśli internet jest niezbędnym elementem Twojej pracy, dobrym pomysłem jest posiadanie jakiegoś narzędzia do Tworzenia kopii zapasowej Twoich danych na wypadek utraty dostępu do Internetu z jakiegoś powodu lub awarii komputera. Optymalnym rozwiązaniem jest tworzenie kopii zapasowych w tle, bez udziału użytkownika.

Jakiego rodzaju sprzętu będziesz potrzebować? Jaki jest charakter Twojej pracy?

Czy wiesz, jakiego konkretnie sprzętu i wyposażenia potrzebujesz do swej pracy? Preferujesz komputer stacjonarny, czy też laptop albo tablet? Ilu monitorów będziesz potrzebować? Czy często korzystasz z książek i notatek sporządzonych na papierze? Czy będą Ci potrzebne inne urządzenia peryferyjne, jak na przykład, drukarka, mikrofon lub tablet graficzny? Dodatkowo, jaki rodzaj zadań wykonujesz na swoim sprzęcie? 

Zanim więc wprowadzisz jakiekolwiek istotne zmiany w umeblowaniu swojego domowego biura, zastanów się, jak spędzasz czas przeznaczony na pracę. Czy piszesz przez wiele godzin? Czy zajmujesz się grafiką, a więc w sporym stopniu polegasz na myszy lub rysiku? Jeśli jest jakieś główne zadanie, które realizujesz przez wiele godzin, przygotuj swoje stanowisko pracy tak, aby było ono bezpieczne i wygodne dla tego konkretnego zadania. Przykładowo, jeśli czytasz sporo materiałów wydrukowanych na papierze, być może będziesz chciał dodać wysokiej jakości lampę na swoje biurko?

Wideokonferencje – oprogramowanie i sprzęt

Jeśli Twoja praca w biurze wymagała odbywania regularnych spotkań, prawdopodobnie będziesz potrzebować ich podczas pracy w domu. Na szczęście współczesny połączony świat oferuje wiele sposobów na kontaktowanie się ze współpracownikami. Narzędzia e-mail i komercyjne czaty, takie jak WhatsApp i Facebook Messenger ułatwiają pozostawanie w kontakcie, a gdy wystarczy sam tekst, to Slack może być świetnym narzędziem do organizowania zespołów ludzi. Ale jeśli naprawdę chcesz z kimś porozmawiać, nawet twarzą w twarz, potrzebujesz czegoś bardziej wyrafinowanego.

Skype to świetne narzędzie do spotkań jeden na jednego, a nawet niektórych rozmów grupowych. Zoom jest również popularny nie bez powodu, oferując możliwość zebrania dziesiątek osób na jednym spotkaniu, z dobrej jakości obrazem i dźwiękiem dla wszystkich, a wszystko to kontrolowane może być przez wyznaczonych moderatorów i administratorów.

Jeśli planujesz dużo takich spotkań, warto zainwestować również w porządną kamerkę i zestaw słuchawkowy. Większość laptopów ma wbudowaną kamerę internetową, która jest znośna, ale jeśli chcesz czegoś wyższej jakości, z szerszym polem widzenia lub lepszą liczbą klatek na sekundę, przykładowo firmy takie jak Logitech i Microsoft oferują świetne opcje.

Przede wszystkim — upewnij się wcześniej, czego będziesz potrzebować. Jeśli jest to oprogramowanie, którego nie znasz, a Ty nie czujesz się zbyt mocny w kwestiach technicznych, to może dobrym pomysłem będzie poproszenie firmowego specjalisty od spraw IT o pokazanie podstawowych funkcji oprogramowania, a także sposobu jego instalacji i konfiguracji.

Dbaj o siebie

Prawdopodobnie najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać podczas pracy w domu, jest to, że musisz bardziej dbać o siebie. Jeśli regularnie miałeś dostęp do świeżej żywności lub siłowni w pracy, upewnij się, że robisz wszystko, aby powtórzyć to samo w domu. Ponadto możesz rozważyć zakup ergonomicznej klawiatury i myszy, a także zmianę krzesła na wygodniejsze.

Pamiętaj o tym, że każda poważna zmiana Twojej aktywności fizycznej w ciągu dnia pracy będzie miała wpływ na Twoje zdrowie. Jeśli siedzisz więcej, ponieważ pracujesz w domu, pamiętaj o wykonywaniu ćwiczeń korygujących postawę, aby zachować komfort podczas pracy i po jej zakończeniu. 

  • Ogólnie rzecz biorąc, praca w domu przez długi czas, zwłaszcza w nowych okolicznościach, może być sporym wyzwaniem dla niektórych osób. Ale dzięki odpowiednim narzędziom przejdziesz przez to i będziesz bardziej produktywny niż kiedykolwiek.
  • artykuł zewnętrzny

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »