Wybierz stronę

Jak kupić ubezpieczenie w góry?

Jak kupić ubezpieczenie w góry?

Rosnąca temperatura na dworze i dłuższe, słoneczne dni sprzyjają wiosennym wyjazdom w górski plener. Do takiej wycieczki trzeba się jednak dobrze przygotować, a jednym z elementów tego przygotowania jest zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie w góry.

  1. Dlaczego ubezpieczenie w góry jest tak ważne?
  2. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem w góry?

O ile przebywając w Polsce, można liczyć na bezpłatną opiekę lekarską, tak za granicą kraju nie jest to już takie oczywiste. W krajach unijnych część kosztów leczenia pokryje skarb państwa w ramach EKUZ, jednak ta karta nie uchroni przed poniesieniem wysokich wydatków na akcję ratunkową w awaryjnych sytuacjach.

Dlaczego ubezpieczenie w góry jest tak ważne?

Przebywanie w górach, korzystanie z uroków górskiej przyrody czy wędrowanie po szlakach rodzi potencjalne niebezpieczeństwo urazów, złamań, zwichnięć, czy odniesienia poważniejszych ran, szczególnie wtedy, kiedy turyści wyruszają w góry nieodpowiednio przygotowani. Ubezpieczenie turystyczne jest polisą ochronną, dzięki której w sytuacji konieczności skorzystania z opieki lekarskiej lub ambulatoryjnej, poszkodowana osoba nie ponosi kosztów leczenia.

Jak wskazuje treść artykułu https://wakacyjnapolisa.pl/poradnik/ubezpieczenie-w-gory/, taka polisa obejmuje nie tylko opiekę lekarską, ale również pokrycie kosztów leczenia specjalistycznego w Polsce i za granicą, koszty akcji ratowniczej przeprowadzonej z użyciem specjalistycznego sprzętu, pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czy następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie turystyczne zapewnia więc kompleksową ochronę przed skutkami nagłych zdarzeń podczas górskiej wycieczki.

Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne przed wyjazdem w góry?

Ubezpieczenia turystyczne różnią się między sobą zakresem odpowiedzialności, sumami gwarancyjnymi czy wreszcie możliwością dokupienia ubezpieczenia ryzyk dodatkowych. Dobre ubezpieczenie górskie powinno jednak zawierać kilka podstawowych elementów, w tym:

  • koszty transportu do kraju pod opieką specjalistów lub transportu zwłok,
  • koszty ratownictwa górskiego, w tym akcji ratowniczej z użyciem śmigłowca,
  • koszty leczenia w specjalistycznych placówkach medycznych,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej,
  • ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków.

Jeśli wyjazd w góry wiąże się z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka, takich jak narciarstwo ekstremalne, jazda rowerem po górach czy wspinaczka z użyciem sprzętu, konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia ryzyk dodatkowych. Standardowe polisy turystyczne zwykle nie zawierają ochrony przed skutkami uprawiania takich sportów – niosą one duże ryzyko odniesienia urazu, a więc wymagają dodatkowego ubezpieczenia.

Porównując poszczególne oferty ubezpieczeń turystycznych, nie można zapomnieć o ogólnych warunkach ubezpieczenia, a więc o dokumencie, w którym zawarte są wszystkie niezbędne informacje dotyczące zakresu ubezpieczenia, procedury informowania ubezpieczyciela o szkodzie, a także wyłączenia odpowiedzialności. Na te ostatnie trzeba zwrócić największą uwagę, ponieważ zawierają informacje w jakich sytuacjach ochrona ubezpieczeniowa nie będzie miała zastosowania.

Kupując ubezpieczenie warto skorzystać ze sprawdzonych narzędzi do porównywania ofert. Jednym z nich jest porównywarka wakacyjnapolisa.pl, dzięki której można łatwo i szybko wybrać najodpowiedniejszą dla siebie polisę na wakacyjny wyjazd w góry dla całej rodziny zarówno w Polsce, jak i za granicą.

/materiał zewnętrzny/

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »