Wybierz stronę

Amundsen – ostatni wiking

Amundsen – ostatni wiking

Dziś chciałem Wam przybliżyć kolejną świetną lekturę podróżniczą i zachęcić do przeczytania jej. Ostatnio wpadła mi w ręce i urzekła powieść Stephena R. Bowna pt. ” Amundsen – ostatni wiking”. To nowa biografia jednego z największych odkrywców i najbardziej zasłużonych polarnych podróżników w historii. Amundsen ma na swoim koncie więcej osiągnięć niż ktokolwiek w jego czasach. I choć on sam uważał, że przygody są przede wszystkim efektem niewystarczającego planowania, a dokładne plany i przygotowania stały się wręcz jego znakiem firmowym, historię ostatniego wikinga czyta się właśnie jak wciągającą po uszy książkę przygodową. Bo to zarówno ekscytująca biografia literacka, jak i wspaniała opowieść. Cóż, jestem tym zachwycony, gdyż ja też uwielbiam perfekcyjne planowanie, choć czasami włącza mi się oczywiście spontan!

„Amundsen. Ostatni wiking” ukazuje życie człowieka, który bił na głowę tych, którzy ścigali się, by nanieść na mapę świata ostatnie nieznane zakątki. Przejście Południowo-Zachodnie, Przejście Południowo-Wschodnie i biegun południowy, to jego zdobycze. Prawdziwy północny wojownik, który już za życia stał się legendą. Ścigany przez wierzycieli. Uwielbiany przez kobiety. Należał do epoki wypraw badawczych, która niebawem miała dobiec końca za sprawą technologii i handlu. Jego nazwisko nosi część Oceanu Spokojnego, lodowiec i stacja badawcza Amundsen-Scott na Antarktydzie. Biografia tego ambitnego podróżnika jest naprawdę genialna i bardzo wciągająca… trudno się oderwać, jak się już zacznie czytać! Ten wściekle ambitny podróżnik pokonał ostatnie niedostępne zakątki świata,
nim postęp techniczny sprawił, że podróżowanie stało się łatwe.

Najlepsze jest to, że jest to prawdziwa historia przygodowa z gatunku tych, które wyczarowują skrzypienie nart na cienkim lodzie, dreptanie setki psów i zapach tytoniu po długim dniu na szlaku. Roald Amundsen odbył swą trzymiesięczną wyprawę na przełomie 1911/1912 r. Jej efektem było pierwsze zdobycie bieguna południowego. Ten ambitny Norweg, o włos wygrał wyścig z tragiczną ekspedycją brytyjską dowodzoną przez porucznika Roberta Falcona Scotta. To Amundsen wypowiedział słynne zdanie: ” A jednak nawet dziś słyszymy pełne zdziwienia pytania; cóż za pożytek z podróży badawczych? Cóż dobrego nam dają? Zawsze sobie odpowiadam, że małym umysłom starcza miejsca jedynie na myśli o chlebie i maśle.” 

Amundsen i jego załoga

Mi też jest bliska ta sentencja, też lubię odkrywać nieznane, podróżować, gdzie oczy poniosą, czy wyobraźnia podpowiada… jeśli również tak macie, to lektura na pewno dla Was. Wciągnie Was jak mnie i będziecie razem z Amundsenem przeżywać jego przygody. Książkę wydało Wydawnictwo Poznańskie i jest do nabycia w dobrych księgarniach. Autor opowiadając o swym bohaterze ukazuje nam świat pionierskich wypraw, odkryć geograficznych, odwagę na skraju szaleństwa i rozmach w realizowaniu wyznaczonych celów. Czyż nie powinien być dla nas wzorem w realizacji swoich pasji życiowych? Przecież teraz mamy lepsze możliwości. Niewiele osób wie, że Amundsen, znany jako zdobywca obu biegunów, był także piratem, „napoleonem” strefy podbiegunowej, rowerzystą i najbardziej rozsądnym  z awanturników swoich czasów. Książka Bowna to kawał rzetelnej literackiej roboty i wielka biografia wielkiego człowieka. Zatem zapraszam do czytania… z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

2 komentarze

  1. Mania

    Odwaga Amundsena jest bardzo bliska szaleństwa, ponieważ niektóre jego cele były nierealne do osiągnięcia w tamtym czasie.

    Odpowiedz
  2. Powroty

    Zapowiada się ciekawa lektura.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »