Wybierz stronę

Pożar schroniska na Chrobaczej Łące

Pożar schroniska na Chrobaczej Łące

Słyszeliście zapewne już o pożarze schroniska na Chrobaczej Łące w Beskidzie Małym ( to prawidłowa nazwa). Trwa teraz akcja zbierania pieniążków na jego odbudowę! Zniszczenia są wielkie i każdy grosz się przyda! Myślę, że ludzie gór nie pozostaną obojętni na tę ludzką tragedię. Byłem tam tylko raz w czasie wycieczki po okolicznych górach i pozostało we mnie wrażenie klimatycznego miejsca u stóp krzyża milenijnego. Pamiętam też smaczny posiłek jaki tam zjadłem i rozmowy z turystami, których spotkałem tam całe mnóstwo. To było miejsce oblegane z racji swego położenia i bliskości wielu turystycznych miejscowości oraz ładnych pasm górskich dookoła połączonych licznymi szlakami. Warto teraz pomóc odbudować to przyjazne turystom miejsce.

schronisko na Chrobaczej Łące 4 lata temu

Zniszczenia po pożarze są ogromne, praktycznie schronisko pozostało bez dachu, również liczne sprzęty schroniskowe nie nadają się do niczego. Akcję ratunkową i zabezpieczenie tego, co pozostało utrudniają ciężkie warunki zimowe. Swój pobyt tutaj ponad 4 lata temu opisałem kiedyś tu. Odsyłam was teraz do prośby jaką własnoręcznie napisał obecny gospodarz schroniska wraz z przydatnymi informacjami, jak możemy konkretnie pomóc. Nie pozostawajcie obojętnymi… może wasze szlaki was tam kiedyś zaprowadzą i miło będzie wypić herbatkę i zjeść szarlotkę… jak ja w 2012 r. Na fotce powyżej widać jakie to było przyjemne miejsce w tej lokalizacji. A obecnie…

Kochani… dzisiaj wydarzyło się nieszczęście. Ogień zajął poddasze schroniska w wyniku czego schronisko przez jakiś czas będzie nieczynne. Pożar wywołał znaczne straty. Sami wiecie, ile wszyscy w ostatnim czasie włożyliśmy serca, pracy i zapału w odbudowę tego miejsca. Nie poddamy się… to miejsce musi istnieć i znowu będzie żyło! Krzyż stoi, póki kręci się świat – schronisko na Chrobaczej Łące musi pod krzyżem trwać! Zbieramy pieniążki na odbudowanie schroniska. Każda Wasza złotówka przyczyni się do tego, by Nasze Miejsce znowu istniało i żyło. Podaję konto na które można wpłacić pieniążki i wspomoże zamierzony cel. W tytule przelewu wpisujcie proszę: „Na odbudowę Domu Turystyczno-Rekolekcyjnego na Chrobaczej Łące”. Wspólnymi siłami damy radę! Fundacja S.O.S. Obrony Poczętego Życia nr KRS 0000215438 ul. Nowolipie 9/11, lok. 75 00-150 Warszawa nr konta: 32 1140 1010 0000 4777 8600 1001 Rachunek prowadzi: BRE Bank SA Oddział Regionalny Warszawa ul. Królewska 14 00-950 Warszawa” Marek

Więcej o zniszczeniach i bieżących działaniach i planach odbudowy dowiecie się z jego stron internetowych. Schronisko na Chrobaczej Łące, obecnie Dom Turystyczno-Rekolekcyjny „Chrobacza Łąka” to prywatne schronisko turystyczne, położone pod szczytem Chrobaczej Łąki w Beskidzie Małym. Obiekt znajduje się w obrębie miejscowości Żarnówka Duża. Schronisko powstało w latach 30. XX wieku jako prywatna inwestycja rodzeństwa Zofii, Michaliny i Jana Dorzaków. Po II wojnie światowej obiekt pozostał własnością rodziny Dorzaków, natomiast oddział PTT (później PTTK) z Bielska-Białej otworzył w nim stację turystyczną z 15 miejscami noclegowymi. W 1973 właścicielki sprzedały budynek Rudolfowi Baścikowi, który wraz z Rolniczą Spółdzielnią Produkcyjną „POSTĘP” ze Starej Wsi prowadził obiekt do 1991; w międzyczasie budynek rozbudowano i przeprowadzono remonty i adaptacje. W 1991 schronisko nieodpłatnie nabyła Fundacja S.O.S. Obrony Poczętego Życia z Warszawy, która utworzyła tu dom turystyczno-rekolekcyjny (od 1998 obiekt posiada własną kaplicę). Obecnie schronisko posiada 38 miejsc noclegowych. Okażmy ludzką i turystyczną solidarność. Każda złotówka się liczy. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

1 komentarz

  1. Ajkub

    Im więcej działających schronisk, tym lepiej dla nas. Czasem gdzieś nocuję i zupełnie zapominam, ilu ludzi dokładało i dokłada starań, bym mógł tam przebywać.

    Na Chrobaczej nigdy nie byłem, ale dorzucę coś od siebie do odbudowy.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »