Największe wodospady Karkonoszy – wodospad Kamieńczyka, Szklarki i Podgórnej

Największe wodospady Karkonoszy – wodospad Kamieńczyka, Szklarki i Podgórnej

Karkonosze – najwyższe pasmo górskie Sudetów i zarazem Czech rozciągające się na przestrzeni ok. 70 km (od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie do Przełęczy Lubawskiej na wschodzie). Szerokość pasma waha się od 8 do 20 km. Karkonosze zajmują powierzchnię ok. 650 km², z czego do Polski należy 185 km² czyli ponad 28%. Głównym grzbietem gór przebiega granica polsko – czeska. Najwyższym szczytem jest Śnieżka (1602 m n.p.m.).

Dziś chciałem napisać o najwyższych wodospadach tego najwyższego pasma sudeckiego. Oprócz dwóch największych i najbardziej znanych tj. Wodospadu Kamieńczyka i Wodospadu Szklarki znajdziemy tu wiele innych, pomniejszych kaskad i wodospadów. Mi udało się zobaczyć te na potoku Kamieńczyk i potoku Szklarki oraz na potoku Podgórna. Bliskość tych wodospadów i posiadanie auta do dyspozycji pozwala zwiedzić te piękne miejsca w jeden dzień. Wszystkie bowiem znajdują się między Karpaczem i Szklarską Porębą, najczęściej odwiedzanymi miejscami w Sudetach. Najlepiej rozpocząć zwiedzanie od Karpacza, potem jechać do Przesieki i zakończyć w Szklarskiej Porębie, albo odwrotnie.

 

Wodospad Kamieńczyka

Potok Kamieńczyk wcina się w strome zbocze głęboką i wąską doliną o skalistych, urwistych ścianach, których wysokość sięga 30-35 m. Wodospad Kamieńczyka (846 m n.p.m.) – najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. z niemal pionowej ściany skalnej. Za środkową kaskadą znajduje się grota sztucznie wykuta przez Walończyków, którzy przed wiekami znajdowali tu ametysty i pegmatyty. Grota ta jest nazywana Złotą Jamą. Przed II wojną światową Wodospad Kamieńczyka posiadał status pomnika przyrody, obecnie jest to teren ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. Poniżej wodospadu znajduje się kanion Kamieńczyka długości 100 m. Szerokość przy wodospadzie wynosi około 15 m, a niżej zmniejsza się nawet do 3 metrów. Ściany mają wysokość do 25 metrów. W wąwozie utworzonym przez potok kręcono niektóre sceny filmu Opowieści z Narnii: Książę Kaspian. Wodospad znajduje się na jednym ze szlaków ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. W pobliżu wodospadu znajduje się schronisko „Kamieńczyk”.

Wodospad Szklarki

Wodospad Szklarki – drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach. Wodospad Szklarki usytuowany jest na wysokości 520 m n.p.m. i ma 13,3 m wysokości. Jego wody spadają szeroką kaskadą, charakterystycznie zwężającą się ku dołowi i skręcająca spiralnie gdzie tworzy kocioł eworsyjny. Wodospad oraz jego otoczenie stanowią enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego. Do wodospadu od parkingu prowadzi szeroka dróżka kończąca się platformą widokową. Wejście na teren Parku Narodowego jest płatne. Wodospad dostępny jest dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Przy wodospadzie usytuowane jest schronisko „Kochanówka”. Jest najczęściej odwiedzanym wodospadem w Karkonoszach z uwagi na położenie przy drodze E65 (krajowa 3) obok Szklarskiej Poręby. Sam wodospad leży nieco powyżej ujścia Szklarki do Kamiennej w malowniczym wąwozie wśród pięknego lasu mieszanego. W XIX wieku ponad wodospadem został wybudowany przez Towarzystwo Karkonoskie niewielki jaz, którego otwarcie powodowało przez chwilę efektowny spadek wody.

Wodospad Podgórnej

Wodospad Podgórnej – trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Wody potoku Podgórna spadają z 10-metrowego progu skalnego dwiema kaskadami do kotła eworsyjnego. Dawniej poniżej wodospadu usytuowana była gospoda, dziś nieistniejąca. Obok wodospadu prowadzi czarny szlak z Przesieki do Sosnówki.

Kościół Wang

Wycieczkę zakończyłem w Karpaczu na zwiedzaniu Świątyni Wang. Kościół Górski Naszego Zbawiciela znany powszechnie jako Świątynia Wang to ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie w Norwegii. Kościół został zbudowany z sosnowych bali w miejscowości Vang w południowej Norwegii, na przełomie XII i XIII w. Powstał jako jeden z ok. tysiąca (przetrwało kilkadziesiąt) norweskich kościołów klepkowych (słupowych) – stavkirke. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Konstrukcja kościoła wykonana jest bez użycia gwoździ, wszystkie połączenia zrealizowano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Wnętrze świątyni ozdobione jest oryginalnymi zdobieniami i rzeźbami. Bryła obiektu podczas prac konserwatorskich, zgodnie z XIX-wiecznymi trendami konserwatorskimi, uległa znacznej rozbudowie. Dobudowano też wysoką kamienną dzwonnicę, która chroni drewnianą świątynię przed wiatrem znad Śnieżki. Obok znajduje się cmentarz górski, gdzie znajdują się groby wielu ofiar Karkonoszy, również turystów, którzy stracili życie w górach na początku XX wieku. Od roku 2001, po wielu latach przerwy, znów odbywają się pochówki w tym miejscu.

Po ekscytującej wycieczce, pełnej wrażeń udałem się na zasłużony odpoczynek do jednego z hoteli w Karpaczu. Na zakończenie zapraszam na obejrzenie kilkunastu zdjęć z wycieczki. Fotki ukazują wszystkie powyższe wodospady i urokliwe wody górskich potoków oraz Świątynię Wang. Myślę, że są godne chwili uwagi. Kto ma ochotę może postawić mi kawkę, bym nie zasnął podczas długo godzinnych prac nad każdym artykułem. 🙂  Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

11 komentarzy

  1. Karola F.

    Wąwóz Kamieńczyka to jedno z moich ulubionych miejsc 🙂 Super zdjęcia!

    Odpowiedz
  2. Gomorra

    Rewelacyjne zdjecia,świetny opis:)
    Czy ja nabieram ochotę na…. bycie tam ?

    I owszem 😉

    Odpowiedz
    • ela

      Miłego Bycia TU 🙂

      Odpowiedz
  3. ela

    Dawno Tu nie byłam, Twoje zdjęcia kusza i zapraszaja ,a mam przeciez tak blisko,bliżej niz Tatry:)pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz
  4. ela

    Jolanta Piotrowska napisała na F…..”””
    Polecam przeczytać i …zarazić się! Nie ma powikłań jak po grypie…:-) „””

    Odpowiedz
  5. ela

    Najbardziej Tatrzański lkimat w Karkonoszach to Śnieżne Kotły 🙂

    Odpowiedz
  6. Lawendowe

    Ech te Karkonoskie widoki a ja muszę tkwić w domu.

    Odpowiedz
  7. Jacek Pastuszko

    Aż żal, że zima i trzeba siedzieć w domu. Czytając opis i oglądając zdjęcia aż chce się ruszyć z plecakiem na szlak.
    Pozdrawiam serdecznie,
    Jacek

    Odpowiedz
  8. Lawenda

    Zimą Karkonosze zyskują jeszcze więcej uroku!

    Odpowiedz
  9. Andrzej

    Jestem zachwycony, że są ludzie patrzący w ten sposób na góry. Prowadzę pensjonat i otrzymuję wiele zapytań,
    „jak daleko jest do centrum?” i dowiadując się, że jesteśmy
    blisko szlaków turystycznych i Świątyni Wang, rezygnują
    z pobytu. Na szczęście nie są jeszcze w przewadze.
    POZDRAWIAM WSZYSTKICH MIŁOŚNIKÓW WĘDRÓWEK.
    Andrzej

    Odpowiedz
  10. Ania Korcz

    Świetny opis i piękne zdjęcia!!! Wielkie dzięki. Dołączam się do pozdrowień, dla miłośników wędrówek.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »