Wybierz stronę

Natura w obiektywie. Jak robić dobre zdjęcia? Nasze pamiątki z gór

Natura w obiektywie. Jak robić dobre zdjęcia? Nasze pamiątki z gór
Chodząc po górach bardzo ważną dla mnie rzeczą jest robienie zdjęć. Przywiezienie do domu jak najwięcej pamiątkowych fotografii uważam za bardzo ważne. Przecież każdy chyba wie, jak przyjemnie jest przeglądać fotki ze swoich podróży, wędrówek po jakimś czasie, na przykład zimą, siedząc przy kominku i popijając pyszną kawę z przyjaciółmi. Często robię bardzo dużo zdjęć na swoich wycieczkach, żeby dokumentować jej przebieg, archiwizować odwiedzone miejsca itd, ale także zawsze marzy mi się zrobienie chociaż kilku wyśmienitych zdjęć, żeby chociażby pochwalić się bliskim. Wiadomo, że nie zawsze pogoda i inne okoliczności sprzyjają, zatem na co zwrócić uwagę, aby robić ładne fotografie?
Wiadomo nie od dziś, że dobry aparat to nie wszystko, jeśli nie ma się podstawowej wiedzy i zarazem polotu, czyli tzw. dobrego oka. Ale na co powinniśmy zawsze zwracać uwagę fotografując w plenerze piękno natury? Natura, czyli to, co nas otacza – życie, przyroda, zwierzęta, zjawiska fizyczne i krajobrazy… Wszystko, co nie zostało wytworzone przez człowieka. Einstein mówił: „wszystko, co możesz sobie wyobrazić, natura już stworzyła”. Dlatego staramy się uchwycić wszelkie niezwykłości w świecie natury na swoich zdjęciach. Ale jak fotografować przyrodę? Jak robić dobre zdjęcia? Na co zwrócić uwagę, chcąc uwiecznić naturę w obiektywie?

Za sprawą niesprzyjającej pogody, nieustannie zmieniającego się światła i niechętnej współpracy dzikiej przyrody, zdjęcia natury są za każdym razem inne. Jak mówi znana fotografka zwierząt i dzikiej przyrody Carli Davidson: „Fotografów studyjnych przeraża myśl o fotografowaniu na łonie natury, bo tego środowiska nie da się kontrolować”. Zanim założysz buty trekkingowe i ruszysz na szlak, przygotuj się i zaplanuj sesję w plenerze. Przede wszystkim musisz wybrać porę dnia i oświetlenie. Często najlepsze do robienia zdjęć świata natury jest światło o poranku i wieczorem, ponieważ jest ono bardziej miękkie i nie rzuca tak ostrych cieni jak w południe. To te słynne złote godziny przed wschodem i po zachodzi słońca.

Nie potrzebujesz dużo specjalnego sprzętu. Najważniejsze w fotografii przyrodniczej jest zjednoczenie z naturą” — mówi doświadczony fotograf Jeff Carlson. I to podejście bardzo mi się podoba! Sam staram się czuć naturę i doświadczać jej niezwykłego, subtelnego, czystego piękna całym sobą, więc sfotografować to coś… co mnie ujmie za serce, jest łatwiej. Jednym z największych wyzwań podczas fotografowania na zewnątrz jest ustawienie odpowiedniej ekspozycji. Jeśli chmura zakryje słońce, zdjęcia mogą nagle zostać niedoświetlone z powodu mniejszej ilości światła. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest regularne sprawdzanie ekspozycji podczas fotografowania i nieusuwanie żadnych zdjęć przed obejrzeniem ich w pomieszczeniu.

Fotografowanie krajobrazów to osobna umiejętność, ale również mieści się w kategorii fotografii przyrodniczej. Osobom, które chcą uzyskać najlepsze możliwe ujęcie, fotograf krajobrazu Samuel Nute radzi: „Zaczekaj cierpliwie na poprawę warunków i spróbuj zmienić styl popularnych krajobrazów” Najpiękniejsze zdjęcia powstają wyłącznie przy najbardziej korzystnym świetle. W wielu wypadkach będzie to złota i niebieska godzina. Jednak także w innych częściach dnia możesz fotografować wspaniałe pejzaże, o ile masz pomysł, jak pokazać atrakcyjny kadr.

Pamiętaj nieustannie, że to przede wszystkim światło tworzy zdjęcia. Bez dobrego światła nie ma szans na interesujący kadr. Dobra ekspozycja w fotografii musi opierać się na pomyśle efektownego pokazania miejsca, które Cię zainteresowało. Zawsze trzeba rozważać, który z czynników jest najbardziej ważny: może przysłona, może czas ekspozycji, a może jednak ISO? Ze światła i owych trzech ustawień składa się każdy z kadrów. Podczas każdej sesji fotograf może wykorzystać mnóstwo technik ale przede wszystkim musi nieustannie pamiętać o wyborze motywu, który poprzez pojawianie się na pierwszym planie przyciągnie wzrok widza.

Niestety jakże często w kadrze panuje chaos i nagromadzenie zbędnych elementów, ponieważ autor nie wie, o czym jest jego zdjęcie i nie stosuje nawet najprostszego sposobu uporządkowania kadru. Wszystko zależy od naszej koncepcji i pomysłów na zdjęcia.  W fotografii krajobrazowej warto wykorzystać kontrasty: barw, ruchu, bezruchu, jasnego i ciemnego itp. oraz np. linie wiodące. Recepta na świetne zdjęcie krajobrazowe brzmi bardzo prosto: znajdź superatrakcyjny pierwszy plan i umieść go na tle dramatycznego nieba. Przydatna dla początkujących fotografów jest znajomość trójpodziału jako najprostszej formy kompozycji. We wszystkim najważniejsza jednak jest praktyka.

Siedzenie w domu i czytanie o tym jak robić dobre zdjęcia to za mało. Jak najwięcej musimy więc ruszać w plener, by praktykować i nabierać doświadczenia. A potem możemy na przykład wywołać nasze najpiękniejsze ujęcia i wstawić do albumu. Polecam tutaj firmę https://www.foto4u.pl/, gdzie szybko, tanio i bez problemów oraz wygodnie, bo bez wychodzenia z domu zamówimy nasze cyfrowe odbitki, lub jakieś gadżety z fotkami, typu kubki, fotoplakaty, czy fotoobrazy. Jeśli robimy już naprawdę dobre zdjęcia, to możemy nawet wziąć udział w konkursie fotograficznym, które firma organizuje co miesiąc na swojej stronie… Z górskim pozdrowieniem
Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »