Rodziny himalaistów
Czy himalaiście wolno mieć dzieci? A męża? Żonę? Czy realizacja marzeń o najwyższych górach jest przejawem egoizmu wspinaczy, czy ich prawem do życia na własnych zasadach? O tym, jak wielka miłość do wysokich gór wpływa na ich życie, opowiadają najbliżsi polskich himalaistów. Dostałem ostatnio książkę ” Rodziny himalaistów” autorstwa Katarzyny Skrzydłowskiej – Kalukin i Joanny Sokolińskiej i po przeczytaniu chcę napisać kilka zdań tytułem recenzji i zapowiedzi. Jak każda książka związana z górami dla czytelnika górołaza wyda się interesująca i wciągająca, w końcu porusza tematykę, którą żyjemy na co dzień! Ale dodam więcej, ta pozycja jest bardzo osobista i przybliża emocjonalne przeżycia bohaterów. Członków rodzin polskich himalaistów, którzy jak nikt znali ogrom tragedii, która ich dotknęła i odczuli to najbardziej. Dotąd nie było tak osobistej książki, o dramatach rodzin wspinaczy. Znamy głównie medialne doniesienia o przebiegu wielu wypraw, które kończyły się śmiercią gdzieś wysoko w Himalajach, czy Karakorum…
Dlatego zapewne wiele osób przeczyta te relacje z zapartym tchem, w jedną zarwaną noc! Przy okazji poznajemy także niuanse obozowe takich wysokogórskich eskapad, a to ciekawi wielu czytelników. Poniżej kilka wątków z książki…
Jerzy Kołakowski pamięta, jak jego matka odebrała telefon z wiadomością o śmierci ojca. Miał dwa lata, za mało na wspomnienia, jednak on zapamiętał wstrząs, który wtedy przeżył. Ryszard Kołakowski zginął na Makalu. Jerzy rozumie dlaczego ojciec kochał góry, sam idzie jego śladami, żyje wspinaniem. Nie chce mieć dzieci, bo nie chce, żeby cokolwiek przeszkadzało mu w pokonywaniu skał!
Tomasz Jankowski, historyk, pierwszy raz wszedł na Rysy, kiedy miał trzy lata. Zaprowadził go na górę, a potem z niej zniósł jego tata, himalaista i inżynier odpowiedzialny za łączność na wielu wyprawach, Bogdan Jankowski.
Marcin Latałło, reżyser, syn operatora filmowego Stanisława Latałły, dorastał bez ojca, który zginął na Lhotse w 1974 r. Nie był himalaistą, pojechał na tę wyprawę jako filmowiec. Syn nakręcił film, którym próbował zmierzyć się z traumą po śmierci ojca.
Joanna Kondracka, psycholog, chroni dwójkę swoich dzieci przed tym, co media piszą o ich tacie i jej byłym mężu, Tomku „Czapkinsie” Mackiewiczu, który zginął, spełniając swe marzenie o zdobyciu Nanga Parbat. Jak powiedział jeden z bohaterów – książka ” Rodziny himalaistów” traktuje o skutkach ubocznych himalaizmu dla rodziny. O tym, jak wielka pasja dziecka, partnera, albo rodzica kształtuje życie najbliższych. Zatem mamy też dobre studium psychologiczne.
Książka wydana staraniem Wydawnictwa W.A.B swą premierę będzie mieć 14 października 2020. Wtedy szukajcie jej w dobrych księgarniach, szczerze polecam na jesienne wieczory, które przed nami. Z górskim pozdrowieniem
Marcogor