Wybierz stronę

Nowy przewodnik po górach Słowacji

Nowy przewodnik po górach Słowacji

Wiele razy mówiłem, że Słowacja to moja druga ojczyzna. Pewnie dlatego, że ten kraj jest jeszcze bardziej górzysty od Polski, a góry są wszedzie jak okiem sięgnąć. Nawet pasm górskich w tym małym kraju jest więcej niż u nas. Jest więc w czym wybierać, a przez to rozproszenie turystów jest większe, czyli tłumy na szlaku mniejsze. Wybitna górzystość to jedna zaleta Słowacji, a spokój i większy luz na górskich ścieżkach to druga. Że mam tam blisko to dla mnie trzecia zaleta… planując wycieczki korzystałem dotychczas z przewodnika Pascala i map VKU Harmanec. Teraz wpadła mi w ręce nowa książka, dzięki której odkryłem nowe ciekawe miejsca do odwiedzenia. Większość opisanych tam tras już zaliczyłem, ale dla osób nieznających dobrze Słowacji to będzie kopalnia wiedzy. Nowy przewodnik opisuje interesujące trasy w sposób bardzo przejrzysty, ubarwiając je wieloma fotkami. Polecam gorąco każdemu, kto chce poznawać ten atrakcyjny górsko i przyrodniczo kraj. 

Mowa o pozycji: Najpiękniejsze górskie szczyty na jeden dzień „Słowacja dla niecierpliwych” autorstwa Dariusza Jędrzejewskiego. Ten przewodnik  to recepta na 35 wycieczek po górskich parkach narodowych Słowacji. Proponowane trasy przebiegają szlakami turystycznymi po najbardziej malowniczych miejscach. Mogą z nich skorzystać zarówno ci, których pasją są wycieczki na szczyty, jak i turyści dopiero zaczynający górską przygodę. Nowa książka Dariusza Jędrzejewskiego ukazała się 18 lutego nakładem Wydawnictwa Burda Książki pod auspicjami National Geographic.

Dariusz Jędrzejewski prezentuje ciekawe pomysły na górskie wycieczki dla wszystkich, którzy chcą spędzić weekend lub urlop na Słowacji. Znajdą się tu propozycje zarówno dla osób wypoczywających w górach po naszej stronie granicy, jak i mających ochotę odbyć wycieczkę w pobliskie góry słowackie.

Tatry Wysokie oprócz imponujących szczytów urzekają pięknem polodowcowych jezior. Po polskiej stronie granicy warto zobaczyć Morskie Oko i Wielki Staw, a na Słowacji Wielki Hińczowy Staw i Szczyrbskie Jezioro. Niższe i łagodniejsze szczyty Tatry Bielskie to dobre miejsce na wycieczkę dla całej rodziny, nawet dla osób o słabszej kondycji i mniejszych dzieci. Atrakcją w tamtym rejonie jest Bielska Jaskinia. Autor poleca też wyprawę nad Rohackie Stawy – jedno z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach Zachodnich. Osoby chcące odpocząć powinny zawitać w Niżne Tatry, gdzie w Liptowskim Janie znajdują się kąpieliska termalne. W Słowackim Raju na turystów czekają doliny Maly Kysel, Velky Kysel, Sucha, Bela i Sokolia. Niesamowite widoki na krajobraz Małej Fatry zapewni wyprawa na Wielki Krywań – najwyższy szczyt w tym paśmie górskim.

Z kolei Turcianske Teplice są dobrą lokalizacją do rozpoczęcia wypraw w zachodnią i południową część Wielkiej Fatry. Natomiast po wyczerpującej wędrówce warto odwiedzić uzdrowiska z ciepłymi źródłami kąpielisk.
Przewodnik „Słowacja. Góry dla niecierpliwych“ zawiera gotowe przepisy na jednodniowe górskie wędrówki, na które mogą wybrać się dzieci, rodzice i dziadkowie. Nie zabrakło także wszelkich potrzebnych informacji o popularnych miejscowościach turystycznych w słowackich górach, miejscach wartych odwiedzenia, wyciągach krzesełkowych i schroniskach turystycznych. Dariusz Jędrzejewski przybliża wycieczki dla początkujących i zaawansowanych turystów, prezentuje szlaki górskie oraz przepiękne górskie panoramy.

e9fe550ba3c0c201d69e3bc0a455b623_XL

Ostatnio uroki Słowacji odkrywają też Francuzi, których nadspodziewanie dużo spotykałem na szlakach. Może dla nich ta książka też będzie wkrótce dostępna dzięki centrum tłumaczeń. Taki tlumacz polsko francuski to ciekawa oferta dla francuskojęzycznych turystów. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

4 komentarze

 1. Icopal

  Szkoda, że na Słowacji nie lubią polaków.

  Odpowiedz
  • marcogor

   według mnie to nieprawda, Słowacy sa bardzo przyjaznie nastawieni do turystów, tych z Polski takze, pozdrawiam

   Odpowiedz
 2. victorinox

  To co pisze icopal jest po części prawdą. Niechęć ta kryje się w historii naszych narodów, niestety. Jednak to zależy od ludzi na jakich trafimy, jak to wszędzie. Ja osobiście trafiłem tylko na przyjaznych słowaków. Swoją drogą to mają bardzo podobny język do naszego :).

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »