Wybierz stronę

Przez Praszywkę i Bendoszkę Wielką na Wielką Rycerzową

Przez Praszywkę i Bendoszkę Wielką na Wielką Rycerzową

Moja kolejna wyprawa na przepiękną Żywiecczyznę zakładała odkrycie nowych magicznych miejsc i wejście na niezdobyte szczyty. Wczesnowiosenna wycieczka przy pięknej aurze poprowadziła mnie także po raz kolejny do kultowej bacówki PTTK na Rycerzowej. Długa pętla przechodziła przez nowe dla mnie wierzchołki Praszywki Wielkiej i Bendoszki Wielkiej oraz przełęcz Przegibek ze znanym schroniskiem. Tak więc atrakcji na ten kwietniowy dzień przygotowałem mnóstwo dla siebie i kamratów z Gorlickiej Grupy Górskiej. Musieliśmy dojechać aż do Rycerki Dolnej w pobliżu Zwardonia i czeskiej granicy.

początek szlaku w Rycerce Dolnej i dziki parking nad potokiem Rycerka

Na start wybrałem właśnie tę wioskę, gdyż wytyczona z niej fajna pętelka zapewniała powrót do auta na parking. Zostawiłem samochód na polance obok ładnej kapliczki w przysiółku Brzeg nad potokiem Rycerka. Wieś położona w powiecie żywieckim leży w dolinie Rycerki, a częściowo także Soły, między masywami Małej Zabawy, Hutyrowem, a Łysicą. Dojechałem do wspomnianej osady, gdzie rozchodzą się dwa szlaki, które miały wyznaczać zaplanowaną pętlę na ten piękny, wiosenny dzień.

kapliczka na rozstaju szlaków

Za ostatnimi domostwami i kolejną ładną kapliczką niebieski szlak, który wybrałem na podejście opuścił szosę i wznosił się łagodnie polną dróżką poprzez malownicze łąki. Jeszcze przed wejściem w las oraz później z leśnych przecinek pokazywały się już ładne widoki na okoliczne góry. Potem leśna droga prowadziła wygodnie na niezalesiony szczyt Praszywki Wielkie mający 1043 m. Znajduje się on w Grupie Wielkiej Raczy, jednak nie w głównej grani, lecz w bocznym grzbiecie, który odgałęzia się od szczytu Bania i biegnie w kierunku północnym. 

panorama z Praszywki Wielkiej

Nazwa szczytu jest pochodzenia wołoskiego i pochodzi od rumuńskiego słowa prâşit = orać. Płaski grzbiet Praszywki był zatem kiedyś orany. Obecnie znajduje się na nim duża podszczytowa polana, dzięki czemu roztacza się stąd rozległy widok. Panorama obejmuje zachodnią część Grupy Wielkiej Raczy ze szczytami Rachowiec, Oźna, Jaworzyna, Kikula. Widoczny jest też grzbiet Baraniej Góry. A po przeciwnej stronie widać Halę Lipowską i Suchą Górę. Posiedzieliśmy tu trochę podziwiając te cuda…

okolice Studenckiej Bazy Namiotowej Przysłop Potócki.

Potem zeszliśmy na chwil parę z niebieskiego szlaku w dół, by zobaczyć Studencką Bazę Namiotową Przysłop Potócki. Zejście było krótkie, a miejscówka bardzo klimatyczna. To najmłodsza studencka baza namiotowa. Po raz pierwszy stanęła w 2007 roku. Czynna jest w sezonie wakacyjnym, a na wyposażeniu mają kuchnię turystyczną, świetlicę/jadalnię w wiacie, toaletę typu sławojka oraz miejsce do mycia. Najszybciej trafimy tu od leśniczówki z doliny Rycerek ścieżką oznaczoną zielonymi trójkątami. Odkryłem to schodząc na końcu dnia tą doliną…

Studencka Baza Namiotowa Przysłop Potócki

Odpoczęliśmy trochę, by wrócić na siodło przełęczy Przysłop Potócki, aby kontynuować wędrówkę niebieskim szlakiem. Maszerowaliśmy już grzbietem pośród lasów, aż do kolejnej jego kulminacji, po drodze trochę się obniżając. Potem dołączył czerwony szlak z Rycerki Kolonii i razem doprowadziły nas na wierzchołek Bendoszki Wielkiej mierzący 1144 m. Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska Bendys. Wierzchołek Bendoszki pokrywa ogromna hala, dzięki czemu już przy podejściu na nią ukazały się nam genialne widoki.

panorama z hali na Bendoszce Wielkiej

Na szczycie znajduje się Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej postawiony tam z okazji Jubileuszu 2000 r. ogłoszonego przez Kościół katolicki. Ma wysokość 23,5 metra, a na podstawie krzyża wmurowane są 4 tablice. Obok stoją ławy oraz drewniany pomost widokowy ze stołami, gdzie mogliśmy wygodnie zjeść drugie śniadanie. Potem zaś nadeszła pora na podziwianie wspaniałych widoczków i fotografowanie tego piękna! Ze szczytu i trawiastych grzbietów Bendoszki widać m.in. grupę Małej Fatry oraz pasmo Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Widok niepowtarzalnego Wielkiego Rozsutca dodał mi sił do dalszego spaceru. 

pasmo Małej Fatry widziane z Bendoszki

Stąd już mieliśmy blisko na przeł. Przegibek, gdzie stoi kultowe schronisko na Przegibku! Na przełęczy i jej zachodnich stokach znajduje się osiedle Przegibek należące do wsi Rycerka Górna składające się z kilku zabudowań. Osiedle to należy do najwyżej położonych w Beskidzie Żywieckim. W rejonie przełęczy rośnie m.in. rzadki w Polsce i chroniony prawnie dzwonek piłkowany. Jako, że byliśmy już po śniadaniu przyszła pora na kawę lub zimne piwko. Czas umilał nam jakiś turysta z gitarą w ręku…

schronisko PTTK na Przegibku

Schronisko leży na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego na wysokości 1000 m n.p.m, otoczone widokami na Wielką i Małą Rycerzową oraz Wielką i Małą Raczę. Oferuje ono 38 miejsc noclegowych, do dyspozycji turystów jest bufet i jadalnia. W odległości 300 m od schroniska dostępny jest też orczykowy wyciąg narciarski. To bardzo klimatyczne miejsce wygrywało kiedyś w rankingu schronisk górskich sporządzanych przez magazyn „n.p.m”  1 miejsce… Zasiedzieliśmy się tu trochę zasłuchani w grajka -:) W jego pobliżu odnajdziemy także dwie ładne kapliczki. ( Chrystusa Frasobliwego i Matki Bożej).

osiedle Przegibek z Kaplicą pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Ruszyliśmy w końcu niebieskim szlakiem, ale tylko do siodła przełęczy, by odbić na czerwony szlak graniczny. Trawersuje on zbocza góry Bania, potem prowadzi przez stary las zboczami góry Majów i wspina się na wierzchołek Majcherowej (1105 m). Ta ostatnia znajduje się w głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego, którym biegnie granica polsko-słowacka. Szczyt obecnie jest całkowicie zalesiony. Choć na mapach zaznaczana jest jeszcze Polana Majcherowa, która znajdowała się na jej południowo-wschodnim grzbiecie. Właśnie od nazwy tej polany pochodzi jego nazwa. 

resztki śniegu na czerwonym szlaku

Idąc dalej musieliśmy się zmierzyć z mokrym śniegiem, który nie stopniał całkiem na tej wysokości! Podchodziliśmy wciąż ku górze, by ostatecznie zdobyć wierzchołek Wielkiej Rycerzowej (1226 m). Jest on zwornikiem dla bocznego północno-wschodniego, krętego grzbietu który ciągnie się aż do doliny Soły. Na wierzchołku znajduje się punkt triangulacyjny. Z samego szczytu, który jest częściowo zalesiony, widoki są tylko wycinkowe, z polany po południowej stronie. Zeszliśmy więc szybko na halę poniżej…

widok z północnych stoków W. Rycerzowej

Bo tam są najlepsze widoczki, które zaczynają się już na północnych stokach góry. Hala Rycerzowej zajmująca siodło Przełęczy Halnej i stoki Wielkiej i Małej Rycerzowej oferuje panoramy na Beskid Śląski, pasmo Lipowskiej i Pilska, a w dalszym planie na pasmo Babiej Góry. Ta wielka hala, już nie wypasana stanowi doskonały punkt widokowy. Znajduje się też tu duży węzeł szlaków turystycznych. Największa część polany znajduje się na wschodnich stokach Przełęczy Halnej i tutaj też, na wypłaszczeniu terenu znajduje się schronisko turystyczne – bacówka PTTK na Rycerzowej, następne kultowe schronisko!

Bacówka PTTK na Rycerzowej

Schronisko zostało wybudowane według projektu Stanisława Karpiela. Jest pierwszym z serii małych schronisk turystyki kwalifikowanej, tzw. „bacówek”, wznoszonych w następnych latach przez PTTK z inicjatywy Edwarda Moskały. Budowano je z drewna, na kamiennej podmurówce, ze stromym dachem pokrytym gontem. Bacówka dysponuje 34 miejscami noclegowymi, do dyspozycji jest również bufet i jadalnia. Dozwolone jest także rozbicie namiotu na łące obok budynku. Tutaj przyszła pora na obiadek…

panorama spod bacówki w stronę Babiej Góry i Pilska

Bacówka organizuje imprezy tematyczne, np. „Noc Kupały”, Otwarta Scena Piosenki Amatorskiej, „Gitarą i Grulem”. Byłem tutaj drugi raz i tak samo zachwyciło mnie to miejsce, a najbardziej widoki… Znad schroniska roztacza się panorama, która obejmuje swym zasięgiem pasma Lipowskiej i Rysianki, masywy Pilska i Babiej Góry, Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę. Po długim nic nie robieniu trzeba było jednak ruszyć dalej przed siebie!

stoki Wielkiej Rycerzowej spod bacówki

Wróciliśmy na czerwony szlak na przełęczy Halnej. Trawiaste siodło oddziela szczyty Wielkiej i Małej Rycerzowej. Delektowaliśmy się nadal boskimi widokami, aż do skrętu szlaku w lewo, który trawersuje tu masyw Małej Rycerzowej. Dalej wiedzie lasem, mijając jeszcze kilka widokowych polan, by zejść koło grobu partyzanta z II wojny św. do przysiółka Młada Hora. Należy on do wsi Soblówka, do 2011 r. działało tutaj schronisko turystyczne Chyz u Bacy PTT. Warto zatrzymać się tu przy małej kaplicy św. Piotra. Tutaj zeszliśmy z czerwonego szlaku na niebieski schodząc stromym lasem do osady Rycerki.

przysiółek Młada Hora

 Dochodzi tu droga z Rycerki Dolnej, do której należy ten przysiółek, a po niej prowadzi zielony szlak którym wróciliśmy do auta na rozstaju szlaków. Trasa wiedze wzdłuż potoku Rycerka, więc nie jest nudna. Po lewej mija się odejście szlaku bazowego do studenckiej bazy namiotowej Przysłup Potócki. I tak na dzikim parkingu na osiedlu Brzeg zakończyła się nasza wycieczka. Wędrówki po Beskidzie Żywieckim to czysta przyjemność, ale o tym nie muszę chyba Wam przypominać!

 

Zrobiliśmy tego dnia 22 km robiąc prawie 1100 m sumy podejść, co widać na mapce powyżej. Na zakończenie jak zawsze zapraszam Was do obejrzenia galerii zdjęć z wypadu i czytania innych wpisów o cudnej Żywiecczyźnie… Zachęcam Was też do odwiedzania tej majestatycznej krainy! Każdy tu znajdzie coś dla siebie, jak nie góry, to Jezioro Żywieckie, czy stoki narciarskie zimą. Na koniec proszę komentujcie, oceniajcie artykuł i podawajcie dalej znajomym turystom. Może się komuś przyda do zrobienia własnych planów górskich! Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

 Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »